A Svédmasszázs elsődleges célja az izmok lazítása, a stresszoldás, az immunerősítés. Ha még nem próbálta a masszázst, érdemes ezzel kezdeni, mert garantált, hogy jó közérzettel távozik a terápia után. |
A masszázst masszázságyon végezzük, ruhátlan testen, a nem masszírozott testrészeket letakarva, vivőanyaggal (ritkán a nélkül).
Egy teljes masszázs kb. 60 percig tart, amit érdemes heti 1-2 alkalommal ismételni. A sűrűbb masszázs túlmasszírozáshoz vezethet.
Igénybe vehet részmasszást is, amely egy-egy testterület masszírozását jelenti. Ez akár naponta is adható, területenként.
Masszázs fogásai:
- simítás
- dörzsölés
- gyúrás
- ütögetés
- vibráció (más néven rezegtetés)
Részmasszázsok:
Hátmasszázs:
Leggyakrabban igénybe vett részmasszázs, mivel akár ülőmunkát, akár fizikai munkát végez, megterheli a hátát.
Ez a részmasszázs különösen hatékony a stresszoldásra is.
A hátmasszázs a keresztcsonttól a nyakszirtig történik.
Nyak-vállövi masszázs:
A vállöv izmainak és a lapocka területének, valamint a nyakizmoknak az átdolgozása. Fejfájás, vállízület körüli lágyrészek gyulladása (PHS) és más egészségi problémák esetében alkalmazható hatékonyan. Ülve és fekve is végezhető.
Lumbogluteális masszázs:
A lumbogluteális masszázs a farredőtől az I. ágyéki csigolyáig tart. A masszázs hason fekve történik, tehát csakis a fartájékot és a derék hátsó részét érinti. Nagyon alkalmas a derékfájások, derékból kisugárzó hátfájások, csípőficam, lumbágó, isiász, csigolyabetegségek kezelésére.
Karmasszázs:
A felkart, az alkart és a kezet együttesen jelenti, tehát az ujjhegyektől a vállig történik. Fekve vagy ülve is végezhető.
Lábmasszázs:
A teljes alsó végtag masszírozását jelenti, a lábujjaktól kezdve a farredőig. Magában foglalja a talp átdörzsölését is, de ez nem tévesztendő össze a talpmasszázzsal.
Arcmasszázs:
Nem azonos a kozmetikai arcmasszázzsal; arcolajjal végezzük. Fejfájás, krónikus gyulladások, perifériás facialis paresis (arcidegbénulás) kezelésére alkalmas, a centrális facialis paresis viszont ellenjavallata.
Mellkasmasszázs:
A bordakosár aljától a kulcscsontig tart, az emlők elkerülésével. A mellkason végzett ütögetés hatékonyan szabadítja fel a tüdőgyulladás vagy más légúti megbetegedés, illetve a dohányzás során lerakódott nyákot, amely köhögéssel távozik a szervezetből.